۴۶۸ قطعه زمین برای ساخت نهضت ملی مسکن به متقاضیان در نهاوند واگذار شده است

شرور واراذل و اوباش سابقه‌دار مسلح نهاوند دستگیر شد

مدیر کل راه آهن غرب کشور به دادگاه احضار شد

کشف و توقیف دو دستگاه گنج یاب در شهرستان نهاوند

زوج نهاوندی مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان(دو فقره فیش حج تمتع) را به خرید مسکن یک خانواده نیازمند اختصاص دادند

نهاوند رکورد دار جوجه ریزی در استان همدان است

راه اندازی اتاق بازرگانی نهاوند در راستای تحقق شعار سال

دعوت ۲ وزنه بردار نهاوندی به اردوی تیم ملی دختران

بقاع متبرکه نهاوند میزبان جشن ولایت علوی، اکمال نبوی

۱۰ طرح با اعتباری بالغ بر ۴۱۴ میلیارد ریال در هفته جهاد کشاورزی در نهاوند افتتاح می شود

  • کد خبر : 22432

صدای نهاوند:
یک خانواده نهاوندی از فوت نوزاد خود در بیمارستان علیمرادیان نهاوند خبر دادند و گفتند: نبود داروی سورفکتانت در بیمارستان و دیر آمدن پزشک آنکال سبب این اتفاق ناگوار شده است.

به گزارش صدای نهاوند، به نقل از  خبرگزاری تسنیم از همدان، خاله نوزادی که چند ساعت پس از تولد فوت شده، روایتگر اتفاقاتی است که در بیمارستان علیمرادیان نهاوند رخ داد و سبب فوت نوزاد این خانواده شده است.

خانم آذر پیوند در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، با بیان اینکه خواهرم ۲۷ ساله است و پس از ۹ ماه زحمت و انتظار، روز سه‌‌شنبه هفته گذشته در هفته ۳۷ بارداری برای وضع حمل به بیمارستان علیمرادیان نهاوند مراجعه کرده است، گفت: پس از بستری و بنابر صلاحدید پزشک ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر سزارین شد و نوزاد با وزن ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم به دنیا آمد. در ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه نوزاد را به بخش اطفال منتقل کردند.

وی افزود: پس از تولد نوزاد، به ما گفتند ریه نوزاد تکمیل نشده و از طرفی هم دچار  خونریزی معده شده است. بر اساس آنچه از پرسنل درمانی بخش و ماماها شنیدم، باید برای بهبود حال نوزاد داروی سورفکتانت تزریق می‌شد و نیاز به قرار گرفتن در دستگاه انکوباتور داشت. داروی سورفکتانت در بیمارستان موجود نبود و از طرفی هم با وجود بدحالی نوزاد و اورژانسی بودن اوضاع، پزشک آنکال اطفال در بیمارستان حضور نداشت و این موضوع نگرانی ما را دوچندان می‌کرد.

این همراه بیمار افزود: با توجه به اینکه در زمان بحرانی ما پزشک متخصص حضور نداشت و آمپول سورفکتانت هم در بیمارستان موجود نبود، نزد سوپروایزر رفتم و گفتم حالا که امکانات درمان ندارید، نوزاد ما را به همدان منتقل کنید. عوامل بیمارستانی در جواب ما گفتند مدت زمان رسیدن به همدان با آمبولانس طولانی است و ممکن است در طول مسیر نوزاد دچار عارضه بیشتری شود، از آن‌ها خواستیم ما را با هزینه شخصی خودمان با بالگرد منتقل کنند اما راضی به این کار هم نشدند.

آذرپیوند گفت: پس از گذشت ۲ ساعت، پزشک کشیک به بیمارستان آمد، وقتی علت تأخیر طولانی مدت او را جویا شدم، گفتند پزشک در ترافیک مانده! این درحالی است که نهاوند ترافیک ندارد. پزشک ساعت ۷ عصر بر بالین نوزاد آمد و خونریزی معده نوزاد را ناشی از مصرف طولانی مدت آسپرین در دوران بارداری تشخیص داد. بخاطر نبود سورفکتانت، خونریزی نوزاد بند نیامد و متأسفانه چند ساعت پس از تولد فوت شد.

این همراه بیمار با تأکید بر اینکه سورفکتانت یک داروی حیاتی برای نوزادان است که باید در بیمارستان‌ها موجود باشد، اظهار داشت: نبود دارو، دیر رسیدن پزشک متخصص و نبود بخش اِن‌‌آی‌سی‌یو و فوق تخصصی نوزادان، علت فوت نوزاد تازه متولد شده ما بود.

آذر پیوند گفت: با توجه به اینکه جمعیت ما رو به پیری می‌رود و نیاز به فرزند آوری محسوس است، نباید با سهل انگاری و نبود امکانات سبب از بین رفتن نوزادان شویم.

بررسی پرونده فوت نوزاد در کمیته مرگ‌و‌میر 

رضا طهماسبی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، درباره فوت این نوزاد در بیمارستان علیمرادیان نهاوند، گفت: فعلاً پرونده بررسی نشده اما به زودی در کمیته مرگ‌و‌میر نوزادان مورد بررسی قرار می‌گیرد. این نوزاد بسیار بدحال بوده و درخواست اعزام به همدان را داشتند، با وجود خالی نبودن تخت در اِن آی سی یو بیمارستان فاطمیه، یک تخت اضافی برای بیمار مهیا کردیم و کارهای پذیرش نوزاد انجام شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: متأسفانه بدحالی نوزاد مجال اعزام و رسیدن به اِن‌آی‌سی‌یو فاطمیه همدان را نداده است.

طهماسبی درباره دیر رسیدن پزشک متخصص آنکال به بیمارستان علیمرادیان، گفت: در شرایط اورژانسی پزشک باید ظرف نیم ساعت در بیمارستان حاضر باشد و به بیمار رسیدگی کند.

وی با تأکید بر اینکه هنوز پرونده نوزاد را بررسی نکردم و مستنداتی مبنی بر اینکه پزشک آنکال با تأخیر به بیمارستان رسیده ارائه نشده است، اظهار داشت: این موضوع در کمیته‌های نظارتی بررسی می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در سال گذشته ۲۲ هزار نوزاد در کل استان متولد شده است، ممکن است تعداد بسیار کمی از این نوزادان نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه داشته باشند. این بخش فقط در همدان و ملایر فعال است.

کمبود سورفکتانت نداریم 

قدرت الله رستمی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، درباره ادعای خانم آذر پیوند مبنی بر کمبود داروی سورفکتانت در بیمارستان علیمرادیان نهاوند، گفت: هیچ گونه کمبودی در زمینه این دارو وجود ندارد و به اندازه نیاز در بیمارستان‌‌ها توزیع می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه سورفکتانت با تجویز پزشک متخصص برای نوزادان تجویز و استفاده می‌شود، گفت: این دارو بنا به درخواست بیمارستان در اختیارشان قرار می‌گیرد. داروهایی که کمبود دارند به صورت سهمیه‌ای در بیمارستان‌ها توزیع می‌شود اما سورفکتانت هیچ گونه کمبودی ندارد که بخواهد محدود و سهمیه‌ای باشد.

خبرنگار تسنیم، با رئیس بیمارستان علیمرادیان نهاوند تماس گرفت که وی تمایلی به ارائه اطلاعات در این زمینه نداشت و مدعی شد به دلیل اینکه زمان وقوع این اتفاق به علت کسالت در بیمارستان نبوده، در جریان این پرونده نیست.

همین الان می توانید عضو شبکه پایگاه خبری صدای نهاوند در تلگرام شوید. عضویت در شبکه تلگرام

  • عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
  • از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود .

خبرگزاری صدای نهاوند

پشتیبانی سایت توسط کارپوش