فرماندار نهاوند از عملیات اجرایی بهسازی ۳ روستای بخش مرکزی بازدید کرد

کشف بیش از یک تن کود شیمیایی قاچاق در نهاوند

خدمت به مردم وظیفه همه مسئولان‌ است

شهرداری نهاوند برای حمایت از جوانی جمعیت پروانه رایگان می دهد

دولت سیزدهم علی‌رغم وجود تنگناها مشکلات چندین دهه قبل را حل کرده است

یکم شهریور به نام روز همدان در تقویم رسمی کشور نامگذاری شد

یک سال و نیم است موفق نشدیم مشکل معدن سد گرین را حل کنیم

۵ هزار نفر از هنرمندان کشور در طرح مسکن ملی ثبت نام کردند

مجتمع فرهنگی و هنری امام خمینی (ره) نهاوند تا قبل از پایان تابستان تجهیز می‌شود

جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان نهاوند برگزار شد

  • کد خبر : 12680

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند:

سفر ناصر الدین شاه و تخریب کتبیه غار گاماسیاب نهاوند تکذیب شد

صدای نهاوند:
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند ادعای تخریب و نابودی کتیبه منتسب به دیدار ناصر الدین شاه از غار سراب گاماسیاب این شهرستان را بی اساس و بدون ادله علمی دانست و این موضوع را از اساس تکذیب کرد.

به گزارش صدای نهاوند، محسن جانجان افزود: سنگی که به صورت تراشیده شده در بالای غار سراب گاماسیاب وجود دارد یک کادر بوده که برای حکاکی آماده شده اما چیزی در آن وجود نداشته که بخواهد از بین رفته و یا تخریب شده باشد.
وی با تاکید بر اینکه آثار و نشانه هایی از تخریب در این سنگ وجود ندارد، گفت: کسانی که مدعی هستند این سنگ کتیبه مربوط به دوران ناصر الدین شاه است، بر چه مبنا و اساس علمی این ادعا را مطرح می کنند در حالیکه این سنگ از ابتدا به همین شکل بوده و هم اینک به همان شکل قبلی باقی مانده است.
جانجان با بیان اینکه صرف ارجاع به چند منبع نامعتبر نمی تواند اثبات کننده این موضوع باشد، یادآوری کرد: این ادعا زمانی قابل اثبات است که کسی مدارک و مستندات علمی مبنی بر سفر ناصرالدین شاه به سراب گاماسیاب و نصب کتیبه روی سر درب غار داشته باشد.
وی گفت: بهترین مدرک برای سفر ناصرالدین شاه، سفر نامه وی است که باید بررسی کرد و دید این شاه دوران قاجار به چه مناطقی سفر کرده است.
جانجان افزود: متاسفانه برخی رسانه ها در فضای مجازی مطالبی را بیان می کنند که مبنای علمی و پژوهشی ندارد و این مساله باعث تشویش اذهان عمومی می شود که کاری غیر علمی است.
گفتنی است: غار گاماسیاب در ۲۰ کیلومتری جنوب نهاوند و در مجاورت روستای تاریخی «وراینه» واقع شده است. دهانه این غار همانند شکاف سنگی به عرض ۲ متر و ارتفاع ۸ متر است که در شیبی مشرف به رودخانه قرار دارد.
غار گاماسیاب شامل تالاری با عرض ۱۰ متر و ارتفاع پنج متر و دالانی در عمق ۴۰ متری است که به وسیله دهلیزها و راهروها با هم مرتبط می‌شوند./ایرنا

همین الان می توانید عضو شبکه پایگاه خبری صدای نهاوند در تلگرام شوید. عضویت در شبکه تلگرام

*

code

  • عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
  • از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود .

خبرگزاری صدای نهاوند

پشتیبانی سایت توسط کارپوش