- پایگاه تحلیلی خبری صدای نهاوند - https://sedaynahavand.ir -

همدان به آب نهاوند نیازی ندارد/سدگرین با طرح جدید احداث می شود

به گزارش خبرنگار صدای نهاوند، منصور ستوده اظهار کرد: با تلاش و کوشش نماینده مردم نهاونددر مجلس شورای اسلامی و استاندار همدان ادامه عملیات اجرایی سد گرین نهاوند پس از یک وقفه مجددا به دو صورت آغاز می شود.

ستوده گفت: اولویت دولت و وزارت نیرو در سال های گذشته تکمیل عملیات اجرایی سدهای با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد در کشور بود که متاسفانه اعتبار کافی به سدهای با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد تخصیص داده نشد که با پیگیری های انجام شده توسط نماینده مردم نهاوند و استاندار محترم ادامه عملیات اجرایی سد «گرین» با طرح جدید به زودی شروع خواهد شد.

وی افزود: میزان ذخیره سد در گذشته ۴۰ میلیون متر مکعب و برای مصارف کشاورزی و باغات پایین دست بوده در صورتی که در طرح جدید ذخیره سد به کمتر از نصف و معادل ۲۲ میلیون متر مکعب برای تامین نیاز شرب و صنعت شهرستان کاهش پیدا کرده و ۱۲۰ میلیون متر مکعب مربوط به حجم تنظیمی و آورد سالانه رودخانه گاماسیاب است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان اظهار داشت: در طرح جدید پروژه سد گرین به دو صورت قابل واگذاری است که اگر دولت بخواهد از محل در آمد های عمومی آن را اجراع کند بر آورد هزینه آن حدود۱۷۵میلیارد تومان است.

ستوده افزود: اگر به روش دوم که واگذاری به بخش خصوصی با آورده ۱۷۰ میلیارد تومانی و سود مشارکت حساب کنیم هزینه عملیات اجرایی آن بین ۳۷۵ تا ۴۰۰میلیارد تومان با تورم سالانه می باشد.

سرپرست آب منطقه ای همدان گفت: اخیرا شایعاتی در بین مردم و کشاورزان شده که آب سد گرین به همدان منتقل می شود که این خبر از اساس کذب است و احداث این سد برای نیاز مردم نهاوند است و آب همدان از کردستان تامین می شود و خط لوله آن در حال انجام است./گرو