- پایگاه تحلیلی خبری صدای نهاوند - https://sedaynahavand.ir -

محسنی اژه ای: «دعایی»تفهیم اتهام شد/ برخی اقدامات زنجانی برای دور زدن تحریم بود

صدای نهاوند:

سخنگوی قوه قضائیه گفت: مدیرمسئول روزنامه اطلاعات برای بار دوم به دادسرای ویژه روحانیت احضار و تفهیم اتهام شد.

به گزارش صدای نهاوند،  حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در هشتاد و نهمین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به پرونده مدیرمسئول روزنامه اطلاعات گفت: دستورالعمل دادستان که منشاء آن مصوبه شورای امنیت ملی است، هیچ تغییری نکرده و اگر هر کس بر خلاف دستور دادستان عمل کند، حتما تحت تعقیب قرار می گیرد.

وی افزود: همانطور که دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات تحت تعقیب قرار گرفت، تفهیم اتهام و بازجویی شد.

محسنی اژه ای درباره آخرین وضعیت مدیر مسئول روزنامه اطلاعات توضیح داد: آخرین دفاع از ایشان اخذ و با قرار تامین آزاد شده است و پرونده، موعد برای ارسال به دادگاه است.

سخنگوی قوه قضائیه با رد برخی اظهارات درباره تغییر دستور با موضوع انتشار عکس یا مطلب از رئیس دولت اصلاحات اظهار کرد: این دستور به قوت خود باقی است و هر کس خلاف آن عمل کند، تحت تعقیب قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: حجت الاسلام دعایی نیز یک نوبت توسط دادگاه روحانیت خواسته شد که از ایشان تعهد گرفتند، اما دوباره به دلیل تکرار اقدامات، احضار و تفهیم اتهام شد و پرونده آماده ارسال به دادگاه است.

۴ جاعل امضای مسئولان دستگیر شدند

محسنی اژه ای گفت: ۴ نفر که امضای مسئولان را جعل و از دستگاههای دولتی اخاذی می کردند دستگیر شده و حکم پرونده «نگین خودرو» صادر شد که بر اساس آن متهمان به حبس و رد مال صادر محکوم شدند.

وی به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: حدود ۸۰ روز یا کمتر به انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری باقی مانده و انشاءالله امسال نیز مانند دوره‌های گذشته انتخابات پرشور و بنا به درخواست رهبر معظم انقلاب اسلامی، انتخاباتی با مشارکت حداکثری و در کمال امنیت و آرامش داشته باشیم. لازمه این انتخابات در طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این است که همه در چارچوب قانون حرکت کنیم و همگان در مقابل قانون انقیاد کامل داشته باشیم.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: هیئت‌های اجرایی بر اساس وظیفه قانونی، انشاءالله به وظیفه خود در چارچوب قانون عمل کنیم و دولت و وزارت کشور و همچنین نیروهای نظامی و انتظامی در اجرا و برگزاری انتخابات به نحو احسن به وظیفه خود عمل کنند.

وی افزود: شورای نگهبان که وظیفه نظارت در تمامی مراحل برگزاری انتخابات را دارد در راستای احراز صلاحیت نامزدها و تایید کسانی که صلاحیتشان احراز می‌شود، بتواند با موفقیت عمل کند.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: قانون کاملا شفاف و روشن است و وظیفه هر دستگاهی را مشخص کرده و طبق قانون احراز صلاحیت برعهده شورای نگهبان است و طبعا هر کسی که شورای نگهبان احراز و رسما اعلام کند، در انتخابات شرکت می‌کند و هر کسی که مردم به او رای دهند، او فرد منتخب مردم خواهد بود. قوه قضائیه بر اساس قانون وظیفه دارد هر کس، جریان، گروه و فردی که تخطی از قانون کند و مرتکب جرم شود را با خواست مردم و قانون و بدون هیچ اغماض و ملاحظه‌ای برخورد کند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه در انتخابات پیش رو کمترین پرونده در دستگاه قضایی تشکیل شود، تاکید کرد: اگر تخلف یا جرمی رخ دهد به طور قطع دستگاه قضایی هیچ حریمی برای مقام، مسئول و جناحی قائل نخواهد بود.

برخی از اقدامات زنجانی برای دور زدن تحریم ها بود

محسنی اژه‌ای در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بابک زنجانی در دادگاه ادعاهای زیادی را مطرح کرده از جمله کمک به دولت برای فروش نفت و انتقال پول به داخل کشور، اما هیچ کس ادعاهای او را تکذیب نکرده است، گفت: به هر حال ما در تحریم بوده و هستیم و امیدواریم این تحریم ها برداشته شود. بدون تردید در زمان تحریم محدودیت هایی وجود دارد و تلاش می شود برای رفع آنها اقدامات بعضا اضطراری صورت گیرد، هیچ کس هم منکر این موضوع نیست.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: وقتی سیستم بانکی و پولی ما تحریم ظالمانه باشد، نفت بفروشیم و پول ما را ندهند، طبیعی است شما کاری کنید تا برخلاف خواست دشمن، فلج نشویم. این موضوع هم در دولت دهم و هم دولت یازدهم بوده و هست.

وی اضافه کرد: جزئیات ادعاهایی که زنجانی مطرح کرده را نشنیده ام و در جریان پاسخ مسئولان هم نیستم، اما اینکه از صفر تا ۱۰۰ همه کارهای زنجانی خلاف بوده، چنین ادعایی را هم نمی توان کرد. قطعا برخی از اقدامات زنجانی برای دور زدن تحریم ها بود.

محسنی اژه‌ای اضافه کرد: اینکه کجای اقدامات او خلاف بوده و آیا از ابتدا نظر سوء داشته یا در وسط کار طمع کرده و خلافی صورت داده، در حال بررسی است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: برخی از ابتدا قصد کلاهبرداری دارند، اما بعضی ها از اواخر یا اواسط کار دچار طمع می شوند و دست به اقدامات خلاف می زنند، این مساله درباره بابک زنجانی درست است.

telegram-channel [1]